Wiadomości z Miasta i Gminy Piwniczna-ZDRÓJ

Już w sobotę  w Piwnicznej wielkie święto demokracji lokalnej – pierwsza debata kandydatów na Burmistrza Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój. Wezmą w niej udział dwaj  pretendenci do fotela burmistrza:  Danuta Lelito i Zbigniew Janeczek. Pozostali dwaj kandydaci nie obdarzyli zaufaniem niezależnej od komitetów wyborczych społecznej inicjatywy  i odmówili udziału,  przesyłając do organizatorów debaty wspólne pismo (Maria Kulig i Dariusz Chorużyk ).

Debata odbędzie się Domu Kultury (MGOK)  w Piwnicznej-Zdroju  13 października o godz. 18.00 i będzie transmitowana on-line przez portal  www.piwniczna.info.

Poprowadzi ją uznany dziennikarz Jerzy Jurecki, właściciel Tygodnika Podhalańskiego, który już wielokrotnie występował w tej roli na Podhalu.

- Debata nie jest dla kandydatów, ale dla nas mieszkańców gminy. Bo to od nas zależy kto będzie zarządzał naszym wspólnym dobrem jakim jest Miasto i Gmina Piwniczna – Zdrój.  Niech nasz wybór będzie wyborem świadomym większego dobra a nie mniejszego zła.  Dlatego serdecznie zapraszamy do czynnego udziału – powiedziała Monika Florek jedna z inicjatorem wydarzenia.

Program debaty przewiduje czas na pytania obecnych na spotkaniu mieszkańców. Istnieje również możliwość wcześniejszego przesłania pytań  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizatorem debaty jest grupa mieszkańców, która na co dzień aktywnie uczestniczy w życiu gminy. Pomysł jej organizacji zrodził się w trakcie wielu rozmów o kandydatach do fotela burmistrza, których dość trudno jest poznać czytając programy czy też uczestnicząc w spotkania organizowanych przez komitety. Stąd pomysł aby wykorzystać powszechne w demokratycznym społeczeństwie narzędzie jakim jest debata.

Organizatorzy bardzo liczą na to, że na debatę licznie przyjdą mieszkańcy gminy, a to co usłyszą pomoże im w podjęciu decyzji o wyborze dobrego burmistrza na najbliższe 5 lat.

Patronem medialnym debaty jest portal Piwniczna.info oraz Tygodnik Podhalański.

źródło i fot.: Inicjatorzy debaty [UL]

Komentarze   

-20 #1 Takie kwiatki. 2018-10-12 10:27
"Wezmą w niej udział dwaj pretendenci do fotela burmistrza: Danuta Lelito i Zbigniew Janeczek. Pozostali dwaj kandydaci nie obdarzyli zaufaniem niezależnej od komitetów wyborczych społecznej inicjatywy i odmówili udziału, przesyłając do organizatorów debaty wspólne pismo (Maria Kulig i Dariusz Chorużyk )."
To nieobecnym, dziękujemy ! Rozumiem, że strach zrobił swoje. Sami państwo wydaliście na siebie wyrok. Jednak liczę na to, że się pojawicie. To tylko taki mały "Foch".
Cytować
-35 #2 babsko 2018-10-12 12:14
Przecież to nieprawda! Tylko i wyłącznie pani Ortyl, z racji tego,że jest Radną, uczestniczy w życiu piwniczańskiej "polityki".
Cytować
-20 #3 Zaufany 2018-10-12 12:21
Skoro kandydaci na burmistrza (Maria Kulig i Dariusz Chorużyk ), nie obdarzyli zaufaniem niezależnej od komitetów wyborczych społecznej inicjatywy i odmówili udziału w debacie, to niech nie liczą na obdarzenie zaufaniem swoich kandydatur przez niezależnych mieszkańców. Dobrze, że ujawnili swoje oblicze teraz, a nie po wyborach. Ciekawe jak się będą z tego tłumaczyć ?
Więc na froncie pozostała Pani D.Lelito i Pan Z.Janeczek i tylko tym osobom tak naprawdę zależy na Piwnicznej i jej mieszkańcach. No i dobrze !
Cytować
+9 #4 Pismo. 2018-10-12 14:07
"Pozostali dwaj kandydaci nie obdarzyli zaufaniem niezależnej od komitetów wyborczych społecznej inicjatywy i odmówili udziału, przesyłając do organizatorów debaty wspólne pismo."

A dlaczego to pismo nie zostało podane do wiadomości? Chętnie przeczytam jakie mieli argumenty.
Cytować
+14 #5 #1 Takie kwiatki. 2018-10-12 19:14
Debata jest tylko po to aby się dobrze wypromować !!!

Pan redaktor Jerzy Jurecki, właściciel Tygodnika Podhalańskiego, który już wielokrotnie występował w tej roli na Podhalu.
jest z pewnością bliski Panu ....

Pan Janeczek powinien z godnością odejść i opuścić fotel ,my Panu już dziękujemy !!!

Pani Maria i Pan Dariusz z pewnością nie lubią i nie mają ochoty na pyskówki !
Bardzo dobrze znamy realia i wiemy na kogo głosować !!!
Cytować
+1 #6 Sobierad 2018-10-12 20:28
Cytuję #1 Takie kwiatki.:
Debata jest tylko po to aby się dobrze wypromować !!!

Pan redaktor Jerzy Jurecki, właściciel Tygodnika Podhalańskiego, który już wielokrotnie występował w tej roli na Podhalu.
jest z pewnością bliski Panu ....

Pan Janeczek powinien z godnością odejść i opuścić fotel ,my Panu już dziękujemy !!!

Pani Maria i Pan Dariusz z pewnością nie lubią i nie mają ochoty na pyskówki !
((-_-)Bardzo dobrze znamy realia i wiemy na kogo głosować )!!!

((-_-)Bardzo dobrze znam realia i tym bardziej teraz nie wiem na kogo głosować??? Jeżeli Pani Maria i Pan Dariusz niemieli by nic do ukrycia i mieli jakiś tam program z prawdziwego zdarzenia to by wzięli udział w debacie i przy okazji także by się dobrze wypromowali.Smutne to trochę :sad: .
Cytować
+22 #7 Do tego od Boga 2018-10-12 20:49
Cytuję Ola Boga!:
Cytuję Paragraf:
Cytuję Bura suka Radny:
Takiego podlega drugiego Radnego nigdzie nie spotka to lizy dupa Z J, aby zostać radnym to lize mu dupsko To tylko chory człek na kasę, zrywa plakaty nocą dobrze by było go rozliczyć za wszystko co robi Piwniczna do dzieła

Czy autor-ka tego wpisu czyli "Bura suka" zdaje sobie sprawę z tego, że radny posiada mandat i jest chroniony z tego tytułu. Za obelgi, pomówienia i szkalowanie dobrego imienia grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Proszę zdać sobie sprawę z tego , że w internecie nie jest się anonimowym, namierzenie, ID, IP, itd. nie stanowi żadnego problemu.
Zalecam ochłonąć, jeśli nie jest za późno.

No to żeś walnął gostek! Jaki immunitet, to nie posłowie i nie senatorzy! "Nawet" burmistrz nie ma takiej ochrony prawnej. Warto by się było podszkolić.

Nikt nie pisze o immunitecie, o którym ci się marzy, tylko o mandacie radnego. Posłuchaj "KICIU", po tylu latach pełnienia funkcji powinieneś to znać na pamięć. Zarzuciłbym cię tu masą informacji, ale nie udźwigniesz i zapewne niczego to nie zmieni w twoim smutnym życiu. Na wszelki wypadek jak pójdziesz dalej w świat, robić karierę, to podrzucę ci parę informacji, wczytaj się ze zrozumieniem, wiem że to dla ciebie trudne, ale postaraj się:
" Ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariusza publicznego polega na zastosowaniu zaostrzonej odpowiedzialności karnej wobec osoby, która czynnie napada, siłą zmusza do określonego zachowania lub znieważa osobę radnego. Chroni ona także radnego przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy z powodu wykonywania przez niego mandatu radnego. Jednak powoduje także większą odpowiedzialność radnego za dokonanie przez niego czynów zabronionych przepisami prawa."
UZASADNIENIE /
Wprawdzie ustawa o samorządzie gminnym nie przesądza do końca, czy radny jest funkcjonariuszem publicznym, czy tylko korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, jednak art. 115 § 13 pkt 2 kodeksu karnego, który wymienia radnego jako funkcjonariusza publicznego, nie pozostawia już wątpliwości.
Wykonując obowiązki wynikające ze sprawowanego mandatu, radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Jest to ochrona przewidziana na okoliczność czynnej napaści, czynnego oporu lub znieważenia radnego podczas wykonywania obowiązków wynikających z jego funkcji. Istotne jest, że sankcje karne są tu znacznie dotkliwsze niż przewidziane w kodeksie karnym za popełnienie tych samych czynów wobec osoby niebędącej funkcjonariuszem publicznym. Przykładowo: za czynną napaść na radnego z użyciem niebezpiecznego narzędzia osoba dokonująca tego czynu jest zagrożona karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat (art. 223 kodeksu karnego).
Radny korzysta także z innej ochrony niż tylko tej przewidzianej kodeksem karnym. Z radnym nie można bez zgody rady gminy rozwiązać stosunku pracy, jeśli to rozwiązanie byłoby wynikiem wykonywania przez radnego obowiązków wynikających z wykonywaniem mandatu. Rada gminy ma obowiązek odmówić pracodawcy udzielenia zgody na takie rozwiązanie stosunku pracy z radnym.
Uznanie radnego za funkcjonariusza publicznego oznacza nie tylko, że korzysta on z większej ochrony. Ponosi on także odpowiedzialność prawną na ustalonych dla funkcjonariuszy publicznych zasadach. Odnosi się to zarówno do odpowiedzialności karnej, zwłaszcza za takie przestępstwa, jak łapownictwo (art. 228 kk), płatna protekcja (art. 230 kk) czy nadużycie służbowe i niedopełnienie obowiązków (art. 231 kk), jak i cywilnej. Tę ostatnią określają przepisy kodeksu cywilnego (art. 417 i następne). Mamy tu więc odwrócenie sytuacji, gdy to radny nadużywa swej funkcji w celu np. uzyskania korzyści materialnej lub osobistej. Takie działanie radnego jest zagrożone znacznie wyższą karą niż przewidziano to w kodeksie karnym dla osoby, która nie jest funkcjonariuszem publicznym.
Reasumując: jako funkcjonariusz publiczny radny korzysta z większej ochrony, ale jako osoba publiczna ponosi też większą odpowiedzialność za popełnienie czynów zabronionych niż zwykły obywatel. "
PODSTAWA PRAWNA /
Art. art. 223, 228, 230, 231 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (DzU z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.)
Art. 417 i następne ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.)
Art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)
Proszę i nie dziękuj.
Cytować
+21 #8 #Ola Boga! 2018-10-13 07:26
Tego to z pewnością nie udźwignie, nie do pokonania nie zna chłopina przepisów ba nie w temacie .
Jest w rozterce ,bo jak nie wybierzemy Pana Janeczka to kariera mu się zamyka ,marzy
o immunitecie nie doczekanie !!!
Nerwy mu siadają i wszystko nie układa się w całość.
Mam nadzieję że wyborcy się postarają ,wybierzmy bez klapek na oczach
Cytować
+5 #9 Radny 2018-10-13 10:02
Wybierzmy bez klapek na oczach. Na naszych oczach widzieliśmy jak rządzili Ci którzy byli zaślepieni chorymi wizjami zadłużania budżetu gminy ponad miarę na całe lata. Musimy Ich pozbawić nadziei na łatwe zwycięstwo, Oni reprezentują butę, arogancję i brak szacunku do człowieka.
Cytować
-9 #10 huzia na Józia 2018-10-13 10:34
Cytuję Sobierad:
Cytuję #1 Takie kwiatki.:
Debata jest tylko po to aby się dobrze wypromować !!!

Pan redaktor Jerzy Jurecki, właściciel Tygodnika Podhalańskiego, który już wielokrotnie występował w tej roli na Podhalu.
jest z pewnością bliski Panu ....

Pan Janeczek powinien z godnością odejść i opuścić fotel ,my Panu już dziękujemy !!!

Pani Maria i Pan Dariusz z pewnością nie lubią i nie mają ochoty na pyskówki !
((-_-)Bardzo dobrze znamy realia i wiemy na kogo głosować )!!!

((-_-)Bardzo dobrze znam realia i tym bardziej teraz nie wiem na kogo głosować??? Jeżeli Pani Maria i Pan Dariusz niemieli by nic do ukrycia i mieli jakiś tam program z prawdziwego zdarzenia to by wzięli udział w debacie i przy okazji także by się dobrze wypromowali.Smutne to trochę :sad: .


Kuligową możesz pohejtować co niedziela na spotkaniach przedwyborczych, dwa już były kolejne dwa w niedzielę. Nikt się przed nikim nie ukrywa.
Wszystkie ogłoszenią sią dostępne na jej facebooku.
Także myślę, że wykorzystaj okazję i zobacz co ma do ukrycia już w tą niedzielę ;D
Cytować
+7 #11 ###Kaya & 2018-10-13 18:24
My Piwniczanie powinniśmy solidarnie pójść na wybory Aby skończyć z butą arogancja raz na zawsze to my płacimy postatki i my decydujemy tak aby nas traktowano z pełnym szacunkiem!!! Dziękujemy byłej władzy starczy, dosyć mamy sądów upokorzen zwyczajnych podatników Nie chcemy dalej tak być traktowani! To zależy od nas samych Pragniemy szacunku , aby nasza kiedyś piękna miejscowość zachęcała do powrotu wczasowiczów
Cytować
-7 #12 nie Kaja 2018-10-13 22:26
KAJA MANIPULANTKA -DZIĘKUJEMY ZA TE GŁUPOTY
Cytować
-13 #13 Vučji Pãstir 2018-10-14 17:16
Cytuję Sobierad:
Cytuję #1 Takie kwiatki.:
Debata jest tylko po to aby się dobrze wypromować !!!

Pan redaktor Jerzy Jurecki, właściciel Tygodnika Podhalańskiego, który już wielokrotnie występował w tej roli na Podhalu.
jest z pewnością bliski Panu ....

Pan Janeczek powinien z godnością odejść i opuścić fotel ,my Panu już dziękujemy !!!

Pani Maria i Pan Dariusz z pewnością nie lubią i nie mają ochoty na pyskówki !
((-_-)Bardzo dobrze znamy realia i wiemy na kogo głosować )!!!

((-_-)Bardzo dobrze znam realia i tym bardziej teraz nie wiem na kogo głosować??? Jeżeli Pani Maria i Pan Dariusz niemieli by nic do ukrycia i mieli jakiś tam program z prawdziwego zdarzenia to by wzięli udział w debacie i przy okazji także by się dobrze wypromowali.Smutne to trochę :sad: .

Wszyscy może pamiętacie jak zwierzaki typowały wyniki meczów a czemu u nas tego nie zrobić jak nie wiemy na którego z kandydatów do fotela burmistrza oddać swój głos. Mamy już kilku chodowców czarnej owcy w gminie zwierzątka które niemalże jest symbolem czarnych górali,wystarczy taką owieczke nazwijmy ją np. Danuśka, wpuścić do zagrody w której w każdym z czterech narożników jest umieszczony plakat kandydata do burmistrzowskiego żłoba i do którego rogu Danuśka pójdzie na tego głos swój można oddać lub kto zostanie burmistrzem. Można sobie jeszcze kartami Tarota wywróżyć kto zwycięży lub innymi gusłami bo kto traktuje tych kandydatów na poważnie oprócz tych co liczą że jak ich idol wygra to i im się uda coś skubnąć dla siebie
Cytować
+10 #14 ##Wyproszony 42## 2018-10-15 08:41
Mam pytanie czemu te komentarze tak szybko znikają ???
Mamy przecież kopie ,te nie wygodnie już ich nie ma
Cytować
+6 #15 Ola Boga! 2018-10-15 11:33
Cytuję #Ola Boga!:
Tego to z pewnością nie udźwignie, nie do pokonania nie zna chłopina przepisów ba nie w temacie .
Jest w rozterce ,bo jak nie wybierzemy Pana Janeczka to kariera mu się zamyka ,marzy
o immunitecie nie doczekanie !!!
Nerwy mu siadają i wszystko nie układa się w całość.
Mam nadzieję że wyborcy się postarają ,wybierzmy bez klapek na oczach

Dziękuję za polubienie mojego nicka, dla odbiorców: Ola Boga! i #Ola Boga! - to 2 różne osoby. :-)
Cytować
+1 #16 ###21 2018-10-22 09:15
Cytuję nie Kaja:
KAJA MANIPULANTKA -DZIĘKUJEMY ZA TE GŁUPOTY


Masz manipulantkę brawo odpad na pierwszym strzale

Brawo !!!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Nowe Komentarze

Wirtualny Spacer Piwniczna

Komunikacja Piwniczna

SŁUP OGŁOSZENIOWY

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy