Danuta Szaflarska to prawdziwa legenda polskiej sceny teatralnej i filmu. Aktorka występowała na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie aż do śmierci. Dziś teatry w Warszawie i Krakowie nawet nie chcą włączyć się do zbiórki na rzecz budowy pomnika artystki w jej rodzinnej Piwnicznej. Czy mimo wszystko uda się zrealizować ten pomysł? Czytaj więcej na: http://sadeczanin.info/wiadomosci/danuta-szaflarska-kochali-ja-za-zycia-teraz-skapia-jej-na-pomnik

źródło i fot.: www.sadeczanin.info ES Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Fot.; Dariusz Izworski / archiwum sadeczanin.info

Komentarze   

-17 #1 Marzena Drzewińska 2018-06-15 13:29
Z ogromną przykrością przeczytałam ten artykuł. Mimo to, że jestem tzw. ciałem doradczym, od dłuższego czasu nie jestem zapraszana na zebrania Komitetu. Dlatego może subiektywnie odniosę się do jego pracy - mówię tylko o trzonie komitetu, gdyż reszta osób, jest tylko ciałem doradczym - jak i informacji zawartych w artykule..
1. Pani Danuta Szaflarska była aktorką teatru TR (Teatr Rozmaitości) w Warszawie, a z Teatrem Żydowskim łączyła ją praca nad następnym spektaklem, do którego próby rozpoczęła mając 101 lat i podczas którego doszło do niefortunnego upadku.
2.Znam przynajmniej 1 teatr, który chętnie by ustawił puszkę na zbiórkę publiczną w celu uhonorowania p. Szaflarskiej. Pisanie teraz, że środowisko artystyczne odwróciło się od p. Danuty, najlepiej świadczy o braku elementarnych zasad prowadzenie dyskusji w przestrzeni publicznej. Kultura to bardzo delikatna materia i nie powinno do niej podchodzić z cepem. Niestety teraz, po takiej informacji nie będzie już łatwiej.
3.Komitet powstał ok. 2 lat temu. Wystawienie baneru na stronie internetowej miasta z informacją o zbiórce publicznej to zdecydowanie za mało. Informacje o zbiórce na portalu pomagam.pl, powinna być umieszczana gdzieś, gdzie ludzie częściej zaglądają, być upubliczniona, bo niestety nie wszyscy wiedzą nawet o istnieniu takiego portalu.
4.Zbiórka publiczna do szkatułki lub szkatuły, zamkniętej w burze dyrekcji MGOK, nie posłuży jej wypełnieniu.
5.Intryguje mnie, ile i jakiego rodzaju imprezy, działania podjęto na ten cel. Bo to, że pan burmistrz chodzi z puszką podczas innej imprezy, to trochę mało.
6. Puszczanie w przestrzeń publiczną informacji, że ludzie nie chcą dawać pieniędzy, co niewątpliwie bardzo mądre posunięcie p. Burmistrza (chwalił się tym w radiu RDN jako burmistrz), a teraz potwierdza pracownik zajmujący się promocją i reklamą gminy - brawo panowie! Nikt tak wiele nie zrobił jeszcze dla pozytywnego wizerunku naszego Uzdrowiska i jej mieszkańców oraz ludzi którzy te pieniądze już dali! Możecie na pewno liczyć na ich wdzięczność. Chyba należy panów poinformować a także osoby, które mają zastrzeżenia do budowy pomnika, iż jest to Inicjatywa Społeczna. Gmina nie będzie się do tego dokładać, chyba że Rada zadecyduje inaczej. Nikt nie ma obowiązku wpłacać pieniędzy, więc nie ma się co obrażać i czynić wyrzuty. Raczej dziękować tym, co chcą się włączyć w inicjatywę.
7.Co robi MGOK w celu przybliżenia postaci swojej patronki społeczeństwu? W jaki sposób promuje swoją instytucję poprzez popularność swojej patronki, w jaki sposób przez Nią i dzięki Niej promuje Piwniczną? Niestety nazwisko patronki w żaden sposób nie zmobilizowało szefostwa instytucji do działań.
8. Organizacja imprezy charytatywnej, która ma kosztować 1.000 zł moim zdaniem mija się z celem. Ile będzie można na niej zarobić i wrzucić do puszki? Drugie tysiąc?
Skład Komitetu, jego trzon, stanowią związani z urzędem urzędnicy i jego pracownicy. Po raz kolejny widać nieudolność w prowadzeniu i w zarządzaniu projektem. Działalności charytatywnej nie da się prowadzić w godzinach urzędowania i według urzędowych schematów. Może więc lepiej byłoby przekazać Komitet Społeczny - Społeczeństwu i ewentualnie zostać ciałem doradczym. Wiadomo, że bez władz gminy i Rady nie da się nic zrobić, bo muszą przynajmniej przekazać grunt pod pomnik i załatwić wszystkie sprawy z konserwatorem, dokumentację prawną itp. Pracy będą mieli i tak wystarczająco dużo.
I rzecz ostatnia. Szybkie decyzje, dyspozycyjność, to są cechy niezbędne przy tego typu działaniach. Natomiast urzędnicy nie są od tego jak i nie na tym polega ich praca. Trzeba informować obywateli o wszelkich działaniach, planach, wydarzeniach, angażować i zachęcać ich do wspólnej pracy: aktualizować dane i wydarzenia. Więc może podpowiem jedną drobną zmianę i aktualizację: w składzie Komitetu jest p. Paulina Rychel - redaktor naczelna gazety lokalnej "Znad Popradu". Ostatni człon informacji chyba trzeba usunąć, bo z tego co ogólnie wiadomo, nie jest już ona redaktorem naczelnym. Chyba, że się mylimy?

2. Skład Komitetu
Dariusz Izworski - pracownik Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna - Zdrój, pełnomocnik Komitetu
Janina Janur - dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej - Zdroju im. Danuty Szaflarskiej
Paulina Rychel - redaktor naczelna gazety lokalnej "Znad Popradu"
ciało doradcze Komitetu:

Zbigniew Janeczek - Burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna - Zdrój
Wanda Łomnicka - Dulak - poetka, członek Zespołu Regionalnego Dolina Popradu
Lech Łotocki - aktor
Ewa Sowińska - artystka
Marzena Drzewińska - Soons - prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
Lucyna Latała - Zięba - przewodnicząca Zarządu Osiedla Majerz w Piwnicznej - Zdroju
Jarosław Bogucki - przedsiębiorca
Dariusz Świeboda - samorządowiec, radny Miasta i Gminy Piwniczna - Zdrój
Paulina Rychel - redaktor naczelna gazety lokalnej "Znad Popradu"
Cytować
+112 #2 JK 2018-06-16 09:06
Kazdemu pomniki stawiajcie...
Cytować
+16 #3 radny 2018-06-18 10:30
Jestem obojętny wobec tej inicjatywy, uważam bowiem nie brak naszych rodzimych twórców kultury, których należałoby docenić i upamiętnić. To byli ludzie wielkiego ducha i prawego serca, którzy się poświęcali kulturze Czarnych Górali bezgranicznie, nie szczędząc sił i swojego czasu. Takie jest moje zdanie jako człowieka wolnego. Hejt mile widziany
Cytować
-67 #4 gryffi 2018-06-18 17:40
Szkatuła winna stać na Rynku, obok studni. W lipcu będę na urlopie w Piwnicznej i z radością wrzucę tam solidny banknot.
Cytować
+20 #5 radny 2018-06-18 19:38
Wydaje mi się że sprawa leży całkiem gdzie indziej. Bowiem Czarni Górale nie są tak oczarowani promowaną przez liberalno-marksistowskie elity na siłę tą ,,patronką" I daremne żale, próżny trud, kiedy się burzy miejscowy lud. Chcecie na siłę narzucić nam Patronkę która nie posiada nic z ducha chrześcijańskiego? A przy okazji krytykować poczynania ludzi. Jeden teatr to za mało!
Cytować
+78 #6 Bioły góral 2018-06-18 22:22
Krowa, która dużo muczy mało mleka daje.
Cytować
+78 #7 baca 2018-06-19 13:27
Pojonć nijak nimogo jak mozno sie wypowiadać ło kachaniu kogosik za innyf.
Cytować
+22 #8 mieszkaniec 2018-06-20 19:20
Pani Drzewińska ma wiele racji odnośnie działań w sprawie pomnika. Panie Radny, znam wielu chrześcijan, którym brak zwykłej przyzwoitości. Naprawdę nie patrzy Pan kto jakim jest człowiekiem, tylko co wyznaje?
Cytować
+48 #9 Swój 2018-06-21 08:31
Cytuję radny:
Jestem obojętny wobec tej inicjatywy, uważam bowiem nie brak naszych rodzimych twórców kultury, których należałoby docenić i upamiętnić. To byli ludzie wielkiego ducha i prawego serca, którzy się poświęcali kulturze Czarnych Górali bezgranicznie, nie szczędząc sił i swojego czasu. Takie jest moje zdanie jako człowieka wolnego. Hejt mile widziany
Zgadza się , z domem kultury zawsze będą się przypominały nazwiska takie jak; Pan Długosz, Grocela i inni. Tam została na zawsze ich cegiełka W NASZEJ PAMIĘCI. :sad: :-| :sad:
Cytować
-68 #10 Radny 2018-06-22 06:05
Interesuje mnie bardzo, kto jest jakim człowiekiem, jakie wartości wyznaje, które siły polityczne wspiera regularnie. Wsparcie platformy obywatelskiej w kampanii wyborczej zaowocowało niegodne dokonania wobec narodu Polskiego, afery złodziejskie, złodziejska prywatyzacja majątku narodowego, złodziejska reprywatyzacja kamienic zamieszkiwanych przez lokatorów, podniesiony wiek emerytalny, zagarnięcie 150 miliardów z OFE przez liberalny rząd. dlaczego tak nie wielu ateistów widzi w chrześcijanach tyle nieprzyzwoitości? Uderzcie się wreszcie w swoję pierś pozbawioną sumienia.
Cytować
-64 #11 Marzena Drzewińska 2018-06-22 10:57
Pozwólcie Państwo, że ponownie zabiorę głos w sprawie. Okazało się,że ponownie niewiele osób zrozumiało temat mojej wypowiedzi, a skupiło się na personalnych ocenach. Meritum dotyczyło metodologi i sposobu działania a nie pytania warto czy nie warto. Pani śp.Szaflarska nie musi się promować. Zrobiła to swoim długim i bogatym w różne wydarzenia życiem. I dzięki temu, że jest osobą znaną i uznaną mogłaby swoim nazwiskiem przyciągać ludzi do Piwnicznej. Oczywiście, jeśli włodarzom kultury udało się wymyślić coś sensownego. To nie my promujemy Pani Danutę, to Pani Danuta promuje nas, choćby faktem, że tu się urodziła i ciągle tu przyjeżdżała.
Zgadzam się też z promowaniem naszych lokalnych twórców sztuki i kultury: pp. Łomnickiej - Dulak, Lebdowiczów, Kopytko, Długosza, Gruceli, Rzeźnika itp. I toi na pewno nie poprzez stawianie im pomników. Ale nie wystarczy mówić o tym, że trzeba. Trzeba to wymyślić, mieć dobry pomysł. Proszę więc konkrety. Ktoś ma? Czekamy na propozycje? Myślę że może to być dobre miejsce na taką dyskusję. Może wspólnie zrobimy dla nich coś fajnego? Mnie już coś chodzi po głowie. Z uszanowaniem dla wszystkich dyskutantów.
Cytować
+11 #12 Gruby 2018-06-25 14:59
Nnic nie bedo pisoł bo wystrasoł zech sie. :-x :-x :-x
Cytować
+51 #13 Orban 2018-06-26 12:22
Cytuję Marzena Drzewińska:
Pozwólcie Państwo, że ponownie zabiorę głos w sprawie. Okazało się,że ponownie niewiele osób zrozumiało temat mojej wypowiedzi, a skupiło się na personalnych ocenach. Meritum dotyczyło metodologi i sposobu działania a nie pytania warto czy nie warto. Pani śp.Szaflarska nie musi się promować. Zrobiła to swoim długim i bogatym w różne wydarzenia życiem. I dzięki temu, że jest osobą znaną i uznaną mogłaby swoim nazwiskiem przyciągać ludzi do Piwnicznej. Oczywiście, jeśli włodarzom kultury udało się wymyślić coś sensownego. To nie my promujemy Pani Danutę, to Pani Danuta promuje nas, choćby faktem, że tu się urodziła i ciągle tu przyjeżdżała.
Zgadzam się też z promowaniem naszych lokalnych twórców sztuki i kultury: pp. Łomnickiej - Dulak, Lebdowiczów, Kopytko, Długosza, Gruceli, Rzeźnika itp. I toi na pewno nie poprzez stawianie im pomników. Ale nie wystarczy mówić o tym, że trzeba. Trzeba to wymyślić, mieć dobry pomysł. Proszę więc konkrety. Ktoś ma? Czekamy na propozycje? Myślę że może to być dobre miejsce na taką dyskusję. Może wspólnie zrobimy dla nich coś fajnego? Mnie już coś chodzi po głowie. Z uszanowaniem dla wszystkich dyskutantów.

Czeba by tys ło jakiomsik móże pomyśleć, no bo jak wtedy zacno walić do piwnicny łoknami nicom jakiesik migranty w łogromny ilości, to co bedzie. :lol: :-)
Cytować
+68 #14 Wika 2018-06-27 07:27
Pani Drzewińska jak zawsze ma POMYSŁA jak Kiepski. i głównie to jej chodzi po głowie jakby sie tu wypromować..
Cytować
+65 #15 Car 2018-06-27 15:14
Szaflarska fajna Kobita była ale jeśli chodzi o zasługi dla rozwoju kultury Piwnicznej i dbałość o jej tradycje to bez Pana Gruceli nie mielibyśmy o czym dyskutować. Pani Drzewińska, zacznijmy od swoich...bo cudze chwalicie swego nie znacie. A stawianie pomników tylko dlatego ze była popularna w całej Polsce i coś tam wspomniała od czasu do czasu o Piwnicznej w telewizji to w sumie zasługa żadna.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy