Badania wykazały, że wysoka produktywność w miejscu pracy jest praktycznie niemożliwa, gdy uwaga wciąż jest rozpraszana przez niechciany hałas. Dlaczego tak się dzieje? Jakie dźwięki nas rozpraszają i co można zrobić, by polepszyć komfort pracy?

W roku 2014 World Green Building Council sporządziło raport z badania dotyczącego powiązań między różnymi czynnikami, takimi jak jakość powietrza, akustyka, naturalne światło czy obecność roślin a ich wpływem na jakość pracy, poziom satysfakcji i zdrowie pracowników. Wynika z niego, iż wysoka produktywność w nowoczesnych biurach jest praktycznie niemożliwa, gdyż uwaga pracowników wciąż jest rozpraszana przez niepożądany hałas. Poziom dźwięków przenikających do wnętrza biura nie powinien być większy niż 45 dB. Badania wykazały, że w warunkach hałasu, tj. powyżej 45 dB(A) dochodzi nawet do 66-procentowego spadku produktywności pracowników, a o 50% zmniejsza się efektywność wykonywania zadań wymagających logicznego myślenia.

Źródła hałasu w przestrzeni biurowej

Dłuższa ekspozycja na hałas wywołuje dyskomfort u pracowników, przekładając się tym samym na ich wydajność i efektywność. Co kryje się jednak pod terminem „hałas”, gdy mowa o współczesnych przestrzeniach biurowych? Nie musi to wcale oznaczać bardzo głośnych dźwięków. Z raportu „Zdrowe zielone biura” (2018) dowiadujemy się, że najbardziej dokuczliwym źródłem hałasu w biurze są rozmowy telefoniczne – taką odpowiedź wskazało aż 55% respondentów. W wykonywaniu pracy przeszkadzają również dyskusje współpracowników (49%), a także fakt, że ktoś słyszy rozmowę prowadzoną przez daną osobę (48%). W dalszej kolejności respondenci wymieniali hałas z zewnątrz, szum powodowany pracą urządzeń biurowych oraz echo.

Jak ograniczyć niepożądane dźwięki?

Tym, na co w pomieszczeniach biurowych warto zwrócić uwagę w kolejności pierwszej, jest pogłos, czyli odbicie dźwięku powstającego we wnętrzu od powierzchni wykończeniowych. Obniżenie natężenia dźwięku jest możliwe m.in. poprzez obniżenie czasu pogłosu – tutaj pomocna jest norma akustyczna PN-B-02151-4, określająca maksymalny czas pogłosu dla różnych przestrzeni biurowych – od gabinetów po biura typu call center. Aby uzyskać idealne środowisko akustyczne, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór materiałów pochłaniających i odbijających dźwięk. W roli pochłaniaczy przestrzennych bardzo dobrze sprawdzają się akustyczne panele dekoracyjne, dostępne m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Wypełnione materiałem absorbującym hałas 100% PET o klasie dźwiękochłonności A, panele te skutecznie redukują poziom hałasu w pomieszczeniach i likwidują pogłos. Oprócz tego, ze względu na swoje oryginalne wzornictwo i wielość dostępnych kolorów, panele absorbujące hałas mogą pełnić funkcję dekoracyjną, zapewniając elegancję takim pomieszczeniom jak recepcja, pokój przerw czy sala konferencyjna. Ścienne panele dźwiękochłonne dostępne są również w wersji nowoczesnych, tapicerowanych wełnianą tkaniną tablic ogłoszeniowych. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, chcąc zminimalizować poziom hałasu w przestrzeni biurowej, są urządzenia takie jak drukarki czy niszczarki. Wybierając je, należy zadbać o to, by generowany przez nie hałas był jak najmniejszy.

Wpływ hałasu na zdrowie i jakość pracy

Dobiegające do uszu pracownika dźwięki wpływają nie tylko na jego narząd słuchu. Wśród zaburzeń związanych ze zbyt częstym doświadczaniem hałasu Światowa Organizacja Zdrowia wymienia m.in. chroniczne zmęczenie, arytmię i bóle głowy. Hałas przyczynia się bezpośrednio do spadku koncentracji i wydłużenia czasu reakcji, czego skutkiem jest zmniejszenie wydajności pracownika i spadek jakości jego pracy. Warto też zauważyć, że problemy zdrowotne związane z nadmiernym hałasem w miejscu pracy przekładają się na zwiększenie się liczby zwolnień lekarskich pracowników.

Jakość akustyki przestrzeni biurowej i kontrola wpływu dźwięków niepożądanych wpływają bezpośrednio na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Warto o nie zadbać, by stworzyć środowisko pracy maksymalnie sprzyjające efektywnej, dobrej jakościowo pracy.

źródło, autor, fot.: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy