19 sierpnia po raz kolejny nadpopradzki gród gościł poetów, malarzy, muzyków z całej Polski i z zagranicy. To święto Poezji i Muzyki Gór ma już bogatą tradycję. Łączy pokolenia, integruje mieszkańców pogranicza, pozwala na głębszą kontemplację piękna natury poprzez poezję, śpiew, obraz.

W pierwszej części imprezy nastąpiło podsumowanie jubileuszowej edycji konkursu, wręczenie nagród laureatom i oczywiście zaprezentowanie wybranych wierszy. Jury w składzie: Józef Baran (Kraków) – przewodniczący, Piotr Karpiński – (Preszov, Słowacja), Maria Lebdowiczowa  i  Barbara Paluchowa – (Piwniczna) oceniło  łącznie 142 zestawy, (371 wierszy) w tym 22 zestawy autorów słowackich w kategorii młodzieżowej, 17 zestawów autorów słowackich w kategorii dorośli, 103 zestawy autorów polskich i przyznało nagrody:

Kategoria I młodzież (do l. 18) nagrody rzeczowe:

  • I m  Magdalena Martiskova Topolcany (Słowacja) za zestaw wierszy
  • II m Lidia Jarnicka z Puław g. Anlamron za wiersz  Jestem sarną
  • III m ex eqo  Emma Jelenova, Marek Jaros, Katarina Melcherova, Natalia Timanikova  - wszyscy ze Starej Lubovni (Słowacja) za zestawy wierszy

Kategoria II ( dorośli):

  • Grand prix 1000 zł Jacek Tatar z Warszawy g. FODEL
  • I m  nie przyznano
  • II m 500 zł  ex aequo  Piotr Macierzyński  z Łodzi g. SENS, Krzysztof Rejmer z Warszawy g. Radiolaria
  • III m  po 300 zł ex aequo  Anna Piliszewska z Wieliczki g. ŹRÓDLISKO, Luboslav Adamuscin z Bardejova (Słowacja)

Dodatkowo jury przyznało liczne wyróżnienia autorom polskim i słowackim. Pokłosiem konkursu poetyckiego, który cieszy się niezmiennym zainteresowaniem jest almanach poetycki pt. ”Kolebie się ziemi kołyska” ze wstępem pana Józefa Barana, poety, eseisty przewodniczącego komisji konkursowej od początku. Ze wstępu czytamy: Piękno krajobrazu i uwrażliwienie na przyrodę, tradycja związana z życiem człowieka gór i w ogóle z górami, fascynacja „wspinaczką na szczyty”, wspomnienia z „kurnego-sielskiego” dzieciństwa – te i podobne tematy znajdują wciąż od lat swoje piękne odbicie a czasami oryginalny wyraz „w poetyckich lusterkach” uczestników piwniczańskiego konkursu.

Plon konkursu, zgodnie z uwagami współorganizatorki konkursu i członkini komisji Pani Marii Lebdowiczowej, ma bogatszy wydźwięk od poprzednich almanachów: To nasz wspólny – organizatorów i uczestników konkursu – skromny udział w uczczeniu stulecia Niepodległości Polski.

I również mały ukłon (…) w stronę Piwnicznej, w tym roku obchodzącej swoje 670. urodziny – rocznicę lokacji miasta. W jubileuszowym almanachu znalazło się sporo fotografii Pani Barbary Paluchowej dokumentujących przebieg Wrzosowisk i Konkursu od samych początków.

Jubileuszowe XX Wrzosowisko ubogacił III międzynarodowy Plener Malarski „Beskid pędzlem zapisany”. W tym roku Wrzosowisko i plener malarski wsparł Mecenat Małopolski kwotą 15 tys. zł. Od 20 lat Wrzosowisko współorganizują ze strony środowiska twórczego Piwnicznej -  Barbara Paluchowa, Maria Lebdowiczowa i Wanda Łomnicka-Dulak. Organizatorem Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i „Wrzosowiska” są: Fundacja Instytut Zubera w Krynicy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju.

Na drugą część świętowania Wrzosowiska organizatorzy zaprosili gości do Pijalni Artystycznej na Zawodziu. To właśnie tam odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Beskid pędzlem zapisany” oraz Koncert „Dymi Kocioł Karpat” z udziałem zespołów: słowackiego, polskiego i łemkowskiego oraz młodych wokalistów, laureatów konkursów śpiewaczych.

Świętowanie  Wrzosowiska, które już od 20 lat rozsławia Piwniczną, pokazuje na nowo, jak mówi Barbara Paluchowa, poetka i malarka, że górskie krajobrazy są najlepszą inspiracją, że poetycka wyobraźnia może czerpać bez końca z tego bogactwa i powodować, że śpiewamy o górach i piszemy o nich najpiękniejsze strofy.

>>> GALERIA FOTO <<<autor: MJ-Zaryczny

Fot. Barbara Paluchowa

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Komentarze   

+33 #1 Ola Boga! 2018-08-24 15:30
Uważam, że to największe i najciekawsze wydarzenie kulturalne w naszej gminie. Szkoda
, że tak mało uwagi poświęca się jego reklamie i promocji. Zwłaszcza teraz przy jubileuszu. Serdeczne gratulacje wszystkim pasjonatom, którzy przez tyle lat poświęcają swój czas i talent na organizację tej jedynej w swoim rodzaju imprezy. Szacunek Drogie Panie!
Cytować
+26 #2 Radny 2018-08-25 12:02
Szacunek i poważanie, dla tworcow kultury i organizatorów Wrzosowiska.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy