Koniec lata to dobry okres na pierwsze podsumowania sezonu w branży lodziarskiej. Wpisuje się w to także rozstrzygnięcia plebiscytu Mistrz Smaku organizowanego przez Gazetę Krakowską i Dziennik Polski, nad którym patronat objęło Stowarzyszenie Kucharzy Polskich - jedna z najstarszych organizacji kulinarnych w Polsce, zrzeszająca najlepszych kucharzy z całego kraju.

W powiecie nowosądeckim, w kategorii Cukiernia/ Kawiarnia Roku 2018 zwycięzcą została Lodziarnia - Kawiarnia Florencja z Piwnicznej Zdroju, prowadzona przez Izabelę i Piotra Sabadasz-Żwyczak. Głosowanie trwało od 22 czerwca do 26 lipca br. 

„Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy oddali głosy na Lodziarnię-Kawiarnię Florencja w konkursie organizowanym przez Gazetę Krakowską i Dziennik Polski. Jest to dla nas ważne wyróżnienie, bo zostało przyznane przez klientów, dzięki ich głosom. Bardzo dziękujemy wszystkim miłośnikom Lodów Florencja, mieszkańcom Sądecczyzny i gościom odwiedzającym ten region, którzy od 10 lat degustują nasze lody w Piwnicznej Zdroju, Krynicy Zdroju, Szczawnicy, a także podczas wielu różnych wydarzeń organizowanych w Małopolsce. Doceniamy wszystkie zaproszenia jakie otrzymujemy ma imprezy plenerowe, podczas których możemy oferować Lody Florencja ze specjalnych mobilnych wózków oraz piaggio w stylu retro” – z wdzięcznością podsumowuje ostatni sukces Piotr Sabadasz-Żywczak – współwłaściciel Rzemieślniczej Pracowni Lodziarskiej Florencja

Jak twierdzą Izabela i Piotr Sabadasz-Żwyczak, właściciele nagrodzonej Lodziarni-Kawiarni Florencja z Piwnicznej Zdroju, wyróżnienie to uzupełnia inne otrzymane już wcześniej nagrody. „Potwierdzają one wysoką jakość oferowanych przez nas lodów oraz profesjonalizm w obsłudze klientów.  Kilka lat temu nasze rzemieślnicze lody zostały docenione przez Włoską Grupę Producentów Lodów. To prestiżowe wyróżnienie przyznali praktycy, wytwórcy lodów z Włoch – stolicy światowego lodziarstwa” -  relacjonuje Piotr Sabadasz-Żywczak – współwłaściciel Rzemieślniczej Pracowni Lodziarskiej Florencja

Założyciele Rzemieślniczej Pracowni Lodziarskiej Florencja, Izabela i Piotr Sabadasz-Żywczak przyznają, że z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba obsługiwanych przez Florencję wydarzeń. „W bieżącym roku kalendarzowym smakosze naszych lodów mogli je degustować m.in. podczas Zjazdu Sądeczan w Starym Sączu, Festiwalu Wód Mineralnych w Muszynie, Pannonica Folk Festival, Dni Piwnicznej, Jarmarku Rzemiosła w Starym Sączu, Święta Rodziny w Starym Sączu, Święta Owocobrania w Łącku, Agropromocji w Nawojowej. Do każdego sezonu przygotowujemy się bardzo starannie. Wprowadzamy nowe smaki lodów. W tym sezonie częstowaliśmy klientów m.in. lodami Czarnych Górali (podczas Dni Piwnicznej), lodami truskawkowymi z proseco, creme brulee, lodami fantazja (biała mięta z kokosem), lodami różanymi, lodami jogurtowymi z mango i pistacjami. Dumni jesteśmy z tego, że coraz więcej liczących się podmiotów z branży HoReCa oferuje nasze lody w swoich kawiarniach i restauracjach. Omawiamy właśnie warunki współpracy z jedną z dużych sieci hoteli. Cieszymy się, że stopniowo docieramy do nowych rynków i pula odbiorców sukcesywnie rośnie” – przyznaje Izabela Sabadasz-Żywczak – współwłaścicielka Rzemieślniczej Pracowni Lodziarskiej Florencja.

Od kilku lat marka Florencja jest widoczna na dużych targach branżowych krajowych i zagranicznych m.in. Expo Sweet w Warszawie oraz podczas Międzynarodowych Targów HoReCa w Krakowie. Firma angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne, wspiera inicjatywy ważne dla Sądecczyzny. „W ostatnich miesiącach wsparliśmy m.in. społeczny komitet prowadzący zbiórkę środków na budowę pomnika upamiętniającego Panią Danutę Szaflarską, słynną aktorkę pochodzącą z Kosarzysk. Wspomagamy także szereg innych projektów. Tak było dla przykładu podczas niedawnego dużego wydarzenia pod nazwą Pożegnanie Wakacji.pl organizowanego przez osoby niepełnosprawne w Stróżach” – wtóruje Piotr Sabadasz-Żywczak.

Branża lodziarska na Sądecczyźnie rozwija się dynamicznie. Jednym z głównych graczy jest niewątpliwie Rzemieślnicza Pracownia Lodziarska Florencja, która z roku na rok wzmacnia swoją pozycję rynkową. Zawdzięcza to m.in. konsekwentnej realizacji swojej strategii marketingowej i umiejętnemu łączeniu tradycji z nowoczesnością. Dotyczy to smaków lodów, profesjonalnego sprzętu oraz wystroju punktów sprzedaży. Kluczem do sukcesu jest jednak wysoka jakość lodów wynikająca z tradycyjnych receptur, oraz specjalnie wyselekcjonowanych składników używanych do ich produkcji. Rozwijając swoją działalność również w innych regionach Polski i zagranicą marka Florencja staje się swoistą słodką wizytówką Sądecczyzny.

źródło i fot.: Florencja

Komentarze   

+30 #1 Podróżnik 2018-09-26 12:03
Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
Cytować
+30 #2 wydawca 2018-09-26 16:22
Gratulacje! To się Wam należało.
Cytować
+23 #3 Ktoś 2018-09-27 08:52
Gratulacje
Cytować
+24 #4 Smakosz 2018-09-27 20:52
I ja tam bylem miodu nie pilem ale fantastyczne lody jadlem.Gratulacje !
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy