Wśród ponad 200 osób, jakie przybyły na promocję albumu, byli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta w Nowym Sączu, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piwnicznej-Zdroju Adam Musialski, radni i przede wszystkim członkowie rodów opisanych w albumie, którzy ze wzruszeniem odbierali album z rąk Autorki.

Barbara Paluchowa, artystka plastyczka, dziennikarka i poetka mieszka w Piwnicznej od 50 lat. Wraz z mężem Jerzym, lekarzem pediatrą, przybyli do Piwnicznej w styczniu 1969 roku. Doktor Jerzy Paluch odszedł w kwietniu 2010 roku, po 35 latach pracy w tutejszym Ośrodku Zdrowia.

Pani Barbarze, laureatce wielu znaczących ogólnopolskich konkursów poetyckich w roku 2018 minęło 50 lat pracy twórczej. W tym czasie wydała 12 tomików wierszy i trzy książeczki dla dzieci, które też zilustrowała. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów plastycznych, namalowała wiele obrazów, wymyśliła i współorganizowała przez 20 lat promujące Piwniczną Spotkanie Poetów i Muzyków gór WRZOSOWISKO, a przez 15 lat Międzynarodowy Konkurs Poezji „Sen o Karpatach”, na który wpłynęło kilka tysięcy wierszy z Polski, Słowacji i innych krajów europejskich. Jej praca została zauważona, a Artystkę doceniono i wyróżniono:

  • * Medalem Kawalera Orderu Uśmiechu (od dzieci)
  • * Tytułem Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej
  • * Nagrodą im. Władysława Orkana
  • * Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze – Gloria Artis
  • * Medalem Błękitnej Niezapominajki (od dzieci)
  • * Złotym Jabłkiem Sądeckim
  • * Nagrodą II stopnia im. R. Reinfussa

I innymi.

Barbarę Paluchową znają wszyscy, ponieważ 25 lat pracowała w samorządowej gazecie Znad Popradu, z czego 21 lat jako redaktor naczelna. Ale to co dla piwniczan najważniejsze, to jej pasja w zbieraniu informacji, docieraniu do dokumentów rodzinnych i gromadzeniu starych fotografii, a wszystko po to, by ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Miasta i Gminy, którego fundamentem były i są piwniczańskie rody, tradycje i architektura. W efekcie tej blisko 20-letniej pracy powstały dwa tomy albumu „DAR PAMIĘCI”. Na życzenie Autorki, wydawcą obydwu części albumu jest Stowarzyszenie „NASZ DOM” B. Paluchowa w ten sposób postanowiła wspomóc działania Stowarzyszenia w budowie ośrodka w Kosarzyskach.

II część albumu Dar Pamięci dofinansował Urząd Marszałkowski  oraz sponsorzy: „PIWNICZANKA” SP, Urząd Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, Bank Spółdzielczy w Piwnicznej i sponsorzy prywatni, którzy docenili wagę tej publikacji dla przyszłych pokoleń.

Bo jak napisał Wincenty Pol:

O, gdybyśmy mieli własne dzieje czytać

I każdą garść tej ziemi o przeszłość zapytać:

Ach, z jakąż by miłością rzekła nam o sobie

I o życiu pradziadów i pradziadów grobie.

ALPA

Promocja odbyła się 16 lutego 2019 roku w Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju

 

>>> GALERIA FOTO <<<

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy