Zespół został założony w 1994 roku przez świętej pamięci Edwarda Grucelę. Trzon grupy zawsze stanowiła rodzinna muzyka Grucelów i Stawiarskich. W ciągu 20 lat skład kapeli zmieniał się.

Obecnie pracą zespołu, liczącego 10 osób, kieruje i Irena Stawiarska. „Muzyka Błankowiany”  prezentuje folklor górali nadpopradzkich. W składzie grupy są spokrewnieni ze sobą muzycy oraz śpiewacy z rodzin Stawiarskich i Buczków.

Zespół występuje przy udziale instrumentów takich jak klarnet, skrzypce, bas, heligonka, okaryna oraz instrumenty pasterskie, czyli trombita, wrzascok i piscołka. Niektóre z nich, używane przez członków kapeli, zostały wykonane przez  świętej pamięci Edwarda Grucelę i mistrza Buczka.

„Muzyka Błankowiany” wykonuje utwory opracowane przez założyciela - dawne pieśni śpiewane na Błankowej i okolicach Piwnicznej. Repertuar został uzupełniany dziś niemal zapomnianymi, bardzo charakterystycznymi pieśniami regionu. Grupa gra nadpopradzką nutę w sposób archaiczny, specyficzny tylko dla tego zespołu. W programie repertuaru są pieśni weselne, pasterskie, okolicznościowe, biesiadne, ballady oraz stroje regionalne (według wzorów starych i zapomnianych). Grupa podobnie czyni z instrumentami.

Zespół bierze czynny udział w życiu kulturalnym i społecznym Sądecczyzny. Często występuje na cyklicznych imprezach kulturalnych w gminie. Uświetnia swą obecnością Dni Piwnicznej, Dni Rytra, Dni Pieroga w Łomnicy, Międzynarodowe Spotkania Wrzosowisko, Kolędowanie Małemu Bacy, Pasterka, Majówki, współpracuje z nauczycielami, występuje charytatywne, bywa na spotkaniach opłatkowych  SKT „Sądeczanin”.

Muzyka BŁANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju – SMS o treści SKT.22 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

źródło i fot.: www.sadeczanin.info [MŚ (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy