2 czerwca w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się spotkanie podczas którego planowana jest dyskusja w gronie mieszkańców, a szczególnie kobiet, na temat rządowego programu „MAMA 4 plus”. Do udziału w niej zostali zaproszeni także posłowie różnych partii reprezentujący Sądecczyznę.

Program rządowy „Mama 4 plus” zakładający minimalną emeryturę dla matek, które nie pracowały, ale wychowały minimum czwórkę dzieci, w dużym stopniu dotyczy rodzin wielodzietnych w regionie, gdzie bardzo często mężowie pracują poza granicami kraju, a na kobietach ciąży obowiązek prowadzenia domu i dbałości o rodzinę. Wydaje się, że po programie 500+ jest on drugim, który stanowić będzie ogromne wsparcie dla tutejszych rodzin.

Jednak po  głębszej jego analizie nasuwają się wątpliwości czy rzeczywiście jest on dobry dla kobiet. Wątpliwości budzić może fakt, że wiele kobiet, które wychowały dzieci jednocześnie pracując, nie otrzymają żadnej formy gratyfikacji od rządu za swój trud, podczas gdy matki niepracujące zawodowo, choć niewątpliwie wykonujące ogromną pracę w domu, mogą liczyć na konkretne wsparcie.  Po drugie takiej możliwości nie mają mężczyźni, którzy dość rzadko podejmują wyzwanie zajęcia się domem, ale ustawodawca powinien dać im szansę takiego wyboru.

To tylko niektóre argumenty, które pojawiają się w nieformalnych rozmowach o programie. Tych ZA i PRZECIW jest zdecydowanie więcej i w przekonaniu organizatorów spotkania warto, aby one wybrzmiały i usłyszeli je politycy, którzy projektują naszą przyszłość. Będzie je można usłyszeć podczas spotkania organizowanego 2 czerwca o godz. 16.00 przez Stowarzyszenie „Górale Karpat”.

- Dlaczego naszym zdaniem dyskusja na ten temat jest ważna? Bo bardzo często politycy tworząc programy rządowe pomijają głos mieszkańców wsi i miasteczek, a  ich perspektywa jest inna, co często ma swoje odzwierciedlenie w kształcie proponowanych rozwiązań. Chcemy, aby mieszkaniec małych miejscowości był nie tylko ważny jako statystyczny JEDEN GŁOS w kolejnych wyborach, ale również aby był traktowany poważnie jako równorzędny partner dyskusji o przyszłości Polski, by miał prawo wyrażać swoje opinie i argumenty, które będą słuchane i uwzględniane przez polityków.

Nasze spotkanie, na które zapraszamy parlamentarzystów z regionu, może pomóc zbudować nową jakość dialogu obywateli z politykami, żywię przekonanie, że gdy zaczną oni słuchać argumentów zwykłych ludzi i traktować je poważnie, to wiele może się zmienić – mówi Monika Florek, Prezes Stowarzyszenia „Górale Karpat”, które jest organizatorem spotkania.

Chociaż gmina Piwniczna-Zdrój jest na prowincji, to organizatorom zależy, aby głos mieszkańców był słyszalny w Warszawie. Dlatego to spotkanie ma być pierwszym z cyklu spotkań poświęconych tematom, które są przedmiotem gorących dyskusji politycznych: polityki prorodzinnej, przyjmowania uchodźców, przyszłości rolnictwa.

Czy mieszkańcy regionu są gotowi do otwartej dyskusji o jednym z ważniejszych programów rządowych i przedstawią swoje argumenty politykom? Czy  politycy zmienią się w słuchaczy i będą zainteresowani poglądami zwykłych mieszkańców, niewielkiego miasteczka Piwniczna-Zdrój?

Wszystkiego tego, dowiemy się już 2 czerwca o godz. 16.00.

Z pewnością będzie to probierz jakości aktywności obywatelskiej Polaków i otwartości polityków na prawdziwy dialog z wyborcami.

 

CO?:SPOTKANIE „MAMA 4 PLUS – czy ten program jest dobry dla kobiet?”

GDZIE?:Restauracji Pod Kasztanami (Rynek23, Pwiniczna-Zdrój)

KIEDY?:2 czerwca 2019 r., godz. 16.00

DLA KOGO?: Mieszkańcy a szczególnie mieszkanki gminy Piwniczna-Zdrój

W PROGRAMIE:

·         Dyskusja o programie „Mama 4 plus”

·         Koncert  wokalistki Marioli Bukowiec

·         Dobra kawa i najlepsze ciastko w mieście

·         Liczne niespodzianki dla uczestników spotkania.

 

Stowarzyszenie Górale Karpatto grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa nieformalnie w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.

Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności (imprezy folklorystyczne, warsztaty folkowo-jazzowe „Rytmy ziemi” a także kilka płyt w tym „Cysto górolsko muzyka”). Członkowie Stowarzyszenia byli również inicjatorami debaty kandydatów na burmistrza Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, która odbyła się w 2018 roku.

www.goralekarpat.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   

+17 #1 OKO 2019-05-27 22:17
NO TO PIWNICZAŃSKIE KOBIETY PRZEKARZCIE POLITYKOM ŻE NASZ OBECNY BURMISTRZ REZYGNUJE Z DOTACJI NA BUDOWĘ PRZEDSZKOLA 10 MLN ZŁ WPROWADZAJĄC SWOJE CHORE POMYSŁY NOWEJ LOKALIZACJI !!
Cytować
-25 #2 kopciuch3333 2019-05-29 07:17
Cytuję OKO:
NO TO PIWNICZAŃSKIE KOBIETY PRZEKARZCIE POLITYKOM ŻE NASZ OBECNY BURMISTRZ REZYGNUJE Z DOTACJI NA BUDOWĘ PRZEDSZKOLA 10 MLN ZŁ WPROWADZAJĄC SWOJE CHORE POMYSŁY NOWEJ LOKALIZACJI !!


twoje pomysły są chore
Limit głupoty już się wyczerpał
Cytować
+26 #3 bla 2019-05-29 18:50
kopciuch nie purkaj bo śmierdzi !
Cytować
+18 #4 Kosarzyska 2019-05-30 05:57
ZABIERA PIENIĄDZE Z BUDOWY PRZEDSZKOLA a przekazuje je pani Librowej na budowę drogi na Magóry szkoda że nie dołoży Starostwu na dokończenie asfaltówki z której korzystają wszyscy mieszkańcy Kosarzysk , ale przecież trzeba spłacać wyborczy dług wdzięczności wobec swojej radnej
Cytować
+13 #5 Żałośnik 2019-06-01 15:17
Układ rodzinny rozwalił panią Sekretarz. Ten sam układ rozwali Burmistrza i naszą gminę. Gratuluję pani Sekretarz, że bez mrugnięcia okiem rzuciła pani ten syf. Ma pani rację. Powodzenia !
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy