2 czerwca mieszkanki gminy Piwniczna wzięły udział w dyskusji o programie rządowym „MAMA 4 plus”, który zakłada minimalną emeryturę dla matek, które nie pracowały, ale wychowały minimum czwórkę dzieci. Debata, której celem  była odpowiedź na pytanie „czy ten program jest dobry dla kobiet?”, odbyła się przy udziale posłów z regionu Elżbiety Zielińskiej (KUKIZ 15) i Arkadiusza Mularczyka (PIS). Podczas dyskusji padło wiele ważnych argumentów zarówno ZA jak i PRZECIW.

W spotkaniu wzięło udział kilka pokoleń kobiet, które na program patrzą też z różnej perspektywy.

Pozytywnie oceniony został fakt, że program zniwelował dyskryminację finansową kobiet, które przed 1977 rokiem pracowały w rolnictwie i nie miały możliwości ubezpieczenia się. Jako pozytywną stronę programu, kobiety dostrzegają również to, że mieszkanki małych miast i miasteczek wychowujące większą ilość dzieci mają zdecydowanie mniejsze szanse na podjęcie pracy zawodowej niż kobiety w większych miast. Brak przedszkoli i żłobków oraz godziny ich otwarcia, mniej ofert pracy oraz niższe wynagrodzenia – to wszystko sprawia, że dla część kobiet pozostanie w domu i zajęcie się wychowaniem dzieci jest naprawdę jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Wśród argumentów przeciw dominowało przekonanie, że perspektywa otrzymania emerytury bez lat pracy zawodowej wpłynie na wiele kobiet demotywująco i będzie utrwalać negatywny model kobiety niepracującej. Jednak patrząc na przykłady z naszego regionu nie znajduje on potwierdzenia, gdyż to właśnie dzieci w rodzin wielodzietnych bardzo wcześniej podejmują prace zawodową aby zarobić na swoje potrzeby.

Argument przeciw, który wielokrotnie pojawiał się w dyskusji dotyczył również sytuacji kobiet, które wychowywały dzieci i pracowały zawodowe, a ich obecna emerytura jest taka sama lub niewiele większa niż w ramach programu MAMA 4 plus. Dlatego zdaniem większość obecnych kobiet bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłyby dodatki dla kobiet, które wychowały minimum 4 dzieci.

To co było wspólne w ocenie programu przez większość obecnych kobiet to przekonanie, że o wiele ważniejsze jest wyrównanie szans kobiet na rynku pracy, poprzez stworzenie infrastruktury, która ułatwi organizację opieki nad dziećmi ale również da im możliwość godnej pracy i płacy. Z dyskusji wynika, że to jest właśnie to czego najbardziej potrzebują kobiety z małych miast i wsi.

O tym, że w programach rządowych brakuje wsparcia dla aktywności zawodowej kobiet mówiła również poseł Elżbieta Zielińska z (KUKIZ 15), która zna problemy rodzin wielodzietnych w małych miastach. Również jej zdaniem zdecydowanie bardziej niż świadczenia emerytalne, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura żłobkowa i przedszkolna, a także wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają mamy.

Na koniec dyskusji perspektywę rządu, który wprowadził program „MAMA 4 plus” przypomniał poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). Potrzeba wyciągnięcia kobiet z ubóstwa, które z różnych powodów nie mogły pracować i problemy demograficzne, gdyż grozi nam, że wkrótce będziemy krajem emerytów – to dwa główne powody wprowadzenia  programu MAMA 4 plus.

Wielowątkową dyskusję zakończyło symboliczne głosowanie ZA i PRZECIW. Pomimo wielu argumentów przeciw wprowadzeniu programu, które padły podczas spotkania 60% obecnych osób opowiedziało się ZA programem.

- Szczególne podziękowania należą się obecnym na spotkaniu  posłom Pani Elżbiecie Zielińskiej z KUKIZ 15 i Panu Arkadiuszowi Mularczykowi z PiS. To, że znaleźli czas aby wysłuchać dyskusji i pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie naszego Stowarzyszenia, pokazuje, że chcą znać potrzeby i problemy mieszkańców małych miast i wsi  – powiedziała Monika Florek, Prezes Stowarzyszenia Górale Karpat, które było organizatorem spotkania.

Inicjatywę organizacji debaty wsparł Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski.

Stowarzyszenie Górale Karpatto grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa nieformalnie w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.

Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności (imprezy folklorystyczne, warsztaty folkowo-jazzowe „Rytmy ziemi” a także kilka płyt w tym „Cysto górolsko muzyka”). Członkowie Stowarzyszenia byli również inicjatorami debaty kandydatów na burmistrza Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, która odbyła się w 2018 roku.

>>> GALERIA FOTO <<<

źródło i fot.: www.goralekarpat.pl [UL]

Komentarze   

+27 #1 Hmmm 2019-06-07 22:12
A ile z obecnych pań ma 4 dzieci??
Cytować
+12 #2 rybka 2019-06-09 14:31
Jedna z nich na pewno!!!
Cytować
-2 #3 ola 2019-06-10 06:51
Więc proszę o budowę obiecanego przedszkola na CZERCZU a nie rozdawnictwo pieniędzy zabezpieczonych na wkład własny budowy tego obiektu, rozdawnictwo pieniędzy przez obecnego Burmistrza zaskutkuje brakiem wykonania tej inwestycji i zwrotem 10000000 mln zł otrzymanej na ten cel dotacji
Cytować
+9 #4 zolo#### 2019-06-10 07:26
Cytuję Hmmm:
A ile z obecnych pań ma 4 dzieci??

tylko czerwona
Cytować
+4 #5 Olla 2019-06-11 12:44
Cytuję zolo####:
Cytuję Hmmm:
A ile z obecnych pań ma 4 dzieci??

tylko czerwona

W białym też
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy