Piękne i zadbane auto zabytkowe budzi podziw i zwraca uwagę. Nikogo nie dziwi więc fakt, że wśród Polaków znajdują się zapaleńcy, którzy decydują się na zakup i utrzymanie takiego samochodu. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, z tego artykułu dowiesz się jak dopełnić wszelkich formalności, związanych z ubezpieczeniem takiego pojazdu.

Cechy pojazdu zabytkowego

W nadawaniu statusu pojazdu zabytkowego kluczowy jest wiek auta – musi mieć przynajmniej 25 lat. Każde młodsze auto nie będzie traktowane jako zabytkowe, nawet jeśli jest przedstawicielem grupy oryginalnych modeli. Takie auto nie może być produkowane przez daną markę od minimum 15 lat. Co więcej, mimo wycofania go z produkcji musi posiadać przynajmniej 75 procent części oryginalnych.  Jeśli części zostały w tym aucie wymienione na nowe – nie może zostać zarejestrowane jako pojazd historyczny.

Są jednak wyjątki od kwestii wieku pojazdu. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach, młodsze auta mogą zostać uznane za zabytkowe. Kiedy? Dotyczy to aut, które przykładowo mają unikalną konstrukcję lub są elementem ważnego etapu rozwoju motoryzacji. Jeśli pojazd brał udział w istotnym, kultowym wydarzeniu historycznym lub był użytkowany przez wyjątkowe osobistości – również ma szansę na uznanie go za zabytkowy. Oczywiście, finalnie decyzję o przyznaniu statusu wydaje profesjonalny rzeczoznawca.

Etapy zarejestrowania auta zabytkowego

Właściciel pojazdu – kandydata, powinien w pierwszej kolejności udać się do rzeczoznawcy, który specjalizuje się w technice samochodowej. Spis wszystkich rzeczoznawców z danego regionu można łatwo znaleźć u konserwatora zabytków w danym województwie. Rzeczoznawca ma za zadanie przygotować odpowiednią opinię o pojeździe i wydać tzw. białą kartę, która jest jednocześnie jego ewidencją. Biała karta zostaje przekazana w dwa miejsca: do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten drugi organ ma za zadanie zapoznanie się z oceną wystawioną przez rzeczoznawcę oraz wydanie decyzji. Jeśli werdykt jest pozytywny – pojazd zostaje uznany za zabytkowy.

Kolejny etap to badanie w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Podczas weryfikacji sprawdzana jest zgodność z kryteriami technicznymi samochodu zabytkowego. Należy mieć ze sobą również uprzednio wypełniony i przygotowany wniosek o przeprowadzenie tej weryfikacji. Taki dokument można wypełnić przy pomocy rzeczoznawcy, co bardzo ułatwia sprawę, gdyż nie jest on prosty i intuicyjny. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli – po wizycie w stacji otrzymamy decyzję o zwolnieniu z konieczności odbywania dalszych okresowych badań technicznych.

Na koniec zostanie nam tylko rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Podczas spotkania należy pokazać efekty wcześniejszych działań, czyli potwierdzenie wpisu auta do rejestru zabytków, decyzję rzeczoznawcy oraz informację o dopuszczeniu do ruchu.

Rejestrując pojazd musimy się liczyć z opłatą, która łącznie wynosi około 700 zł. Na tę kwotę składają się następujące elementy: 250 zł – koszt otrzymania białej karty, 250 zł – koszt badania technicznego oraz 100 zł – koszt otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych.

Na jakich zasadach ubezpieczę auto zabytkowe?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której właściciel samochodu zabytkowego używa go wyłącznie w sezonie letnim. Przykładowo, posiada kabriolet, który wypożycza młodym parom do ślubu. W pozostałą część roku po prostu garażuje swoje auto. Czy musi mieć OC obowiązujące cały rok? Nie - w tej sytuacji może zakupić OC krótkoterminowe. Ważne, żeby pamiętać o braku automatycznego przedłużania tego typu polis przez firmy ubezpieczeniowe – ochrona OC kończy się z ostatnim dniem trwania umowy.

Okazuje się, że polisy dla samochód zabytkowych nie są chętnie oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Również ceny takich ubezpieczeń nie są atrakcyjne. Przeczytaj jak zarejestrować i ubezpieczyć auto zabytkowe na Mubi: https://mubi.pl/poradniki/rejestracja-i-ubezpieczenie-samochodu-zabytkowego/. Należy pamiętać, że żaden ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia samochodu.

Analizując oferty polis, znajdziemy te specjalnie profilowane pod właścicieli aut zabytkowych:

-       PZU ma swoim portfolio ofertę z atrakcyjną zniżką (70%) dla członków Polskiego Związku Motorowego lub działaczy automobilklubu,

-       Warta oferuje polisę o nazwie „Warta Klasyki” dedykowaną pojazdom starszym niż 25 lat, których wartość mieści się w przedziale do 10 tys. zł.,

-       W Link 4 można otrzymać polisę krótkoterminową na okres 3, 6 lub 12 msc.

Sprawdź ofertę assistance: https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/

Utrzymanie pojazdu zabytkowego

Po dopełnieniu wszelkich formalności i uzyskaniu statusu dla swojego pojazdu, właściciel auta zabytkowego musi przestrzegać odpowiednich zasad. Przede wszystkich dbać o pojazd, aby zachować go w jak najlepszym stanie. Jeśli chciałby wprowadzić zmianę w konstrukcji auta – musi uzyskać odpowiednią zgodę konserwatora zabytków. Podobnie zgodę konserwatora musi otrzymać w przypadku, w którym chciałby sprzedaż swój pojazd osobie z zza granicy lub wyjechać nim poza terytorium Polski.

Autor: Piotr Jabłoński

Zdj: Anna Kuś

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

KB PROJEKT

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy