Zaledwie 8 procent uprawnionych mieszkańców Sądecczyzny zdecydowało się na przekazywanie części swoich składek emerytalnych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. W przeliczeniu na liczby, z takiej możliwości skorzystało jedynie 26 tysięcy osób z około 310 tysięcy do tego uprawnionych. Oznacza to, że lwią część naszych oszczędności emerytalnych przejął od 1 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2013 roku wszyscy ubezpieczeni mogli zdecydować, czy część składki emerytalnej będzie przekazywana do OFE, czy cała zostanie w ZUS-ie. Mieliśmy na to czas 4 miesiące od 1 kwietnia do 31 lipca – tłumaczy Anna Mieczkowska, rzecznika prasowy oddziału ZUS w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że co miesiąc 19,52 proc. naszego wynagrodzenia jest odkładane na poczet przyszłej emerytury. Większa część z tych pieniędzy trafiała do tej pory do ZUS-u, a pozostała kwota do OFE na indywidualne oprocentowane konta. Po najnowszej reformie systemu emerytalnego osoby, które chciały całość składek przekazywać do ZUS, nie musiały robi nic. Jednak te, które zdecydowały, by część znalazła się w OFE, musiały złożyć stosowną deklarację.

Jak przyznaje rzeczniczka sądeckiego ZUS-u, ciężko jest ocenić, dlaczego tak niewiele osób zdecydowało się pozostawić część składki w OFE.

- Tak naprawdę analizując całe cztery miesiące, to informacje w prasie, mediach wszędzie były przekazywane. Osoby zdecydowane i osoby, które interesują się troszeczkę polityką i swoimi świadczeniami przypuszczam, że bardzo dobrze analizowały, czytały co się dzieje i co się będzie działo z tą składką – mówi rzeczniczka. - Natomiast faktycznie wyniki wskazują na to, że gros ubezpieczonych dopiero na ostatnią chwilę dowiadywało się, co to tak naprawdę jest OFE, co się będzie działo z tą składką emerytalną i dopiero w ostatnich widzieliśmy dużą ilość ubezpieczonych, którzy przychodzili i składali oświadczenia – dodaje Anna Mieczkowska.

Ci, którzy nie będą zadowoleni ze swojej decyzji lub spóźnili się z deklaracjami, będą mogli skorzystać z kolejnego okna transferowego, ale dopiero za dwa lata.

info: [http://tv-ns.pl]

foto: [m.onet.pl]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

SŁUP OGŁOSZENIOWY

Miasto i Gmina Piwniczna - Zdrój

Pogoda Piwniczna-Zdrój

booked.net

Ogłoszenia i Reklamy